Ana sayfa Siyaset ERDOĞAN BİZİ BAĞLAMAZ DEMİŞTİ FLAŞ SÖZLER

ERDOĞAN BİZİ BAĞLAMAZ DEMİŞTİ FLAŞ SÖZLER

149
0
PAYLAŞ

Erdoğan’ın Selahattin Demirtaş için “AİHM’in verdiği karar bizi bağlamaz” sözlerine HDP’den tepki sürüyor. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, AİHM’nin Selahattin Demirtaş’ın “serbest bırakılması gerektiği” yönündeki kararını tanımayacağını söyleyen Erdoğan’a,

“AKP Genel Başkanı ‘AİHM kararını tanımam’ diyor. Kendisine sormak isteriz; ‘Mahkeme başkanı mısınız, Cumhurbaşkanı mı? Bir yandan AB’yle ilişki kurmaya çalışacaksınız, diğer yandan ise AİHM kararını tanımayacaksınız.” dedi. Meclis grup toplantısında konuşan Buldan’ın açıklamaları şöyle;

AKP Genel Başkanı ‘AİHM kararını tanımam’ diyor. Kendisine sormak isteriz; ‘Mahkeme başkanı mısınız, Cumhurbaşkanı mı? Bir yandan AB’yle ilişki kurmaya çalışacaksınız, diğer yandan ise AİHM kararını tanımayacaksınız.

‘SAYGI DUYMAYI ÖĞRENECEKSİN’

AİHM’i tanımayan Erdoğan çıkmış Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ‘Uluslararası kuruluşlara başvuracağız’ diyor. Elbette başvurabilirsin. Ama başvurduğun uluslararası alanın tüm kararlarını da tanımayı, saygı duymayı öğreneceksin.”

Buldan ve partiden 10 milletvekili, bugünden itibaren iki gün boyunca TBMM’de açlık grevi yapacak.

Eylemin amacı, 31 Ocak’tan beri tutuklu bulunan ve 8 Kasım’da “süresiz” açlık grevine başlayan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek vermek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here